מהם מאזני שקילה?
מקור freepik

ההיסטוריה של מאזני שקילה מתחילה במצרים העתיקה, עם איזון פשוט של זרוע שווה על ציר שהשווה בין שני מונים.

באופן מסורתי, סולם שקילה היה מכשיר שהציג משקל על ידי מדידת סטיה, כמו סולם קפיץ. במכונות שקילה מודרניים, מאזני שקילה משתמשים בדרך כלל בקפיצים או בתאי עמוד של מד המתח.

איך עובדים מאזני שקילה?

מאזני שקילה מחשבים כמה משהו שוקל על ידי מדידת כמות הכוח שקיים בין האובייקט שנשקל לבין כדור הארץ. נכון שמאזני שקילה מודדים כוח, אבל הם יכולים לספק מדידות של מסה בקילוגרמים, גרמים, וכן יחידות מדידה אחרות. המאזניים של היום מורכבים יותר ויש להם שלל שימושים.

היישומים נעים בין שימושים לשקילת אלמנטים במעבדות לכימיקלים, ועד לשקילת אריזות למטרות משלוחים. מאזני שקילה הם גם מכשירים מכווננים בגדלים גדולים לשקילת עצמים גדולים כמו קרונות רכבת ונגררים לטרקטורים. הם מסייעים להפיכת החיים המודרניים לאפשריים. על מנת להבין טוב יותר איך המאזניים עובדם, כדאי להבין קצת על מסה ומשקל.

ההבדל בין מסה למשקל

מסה היא יחידה קבועה של כמות החומר שיש לאובייקט והיא נשאר זהה לא משנה היכן מתבצעת המדידה. יחידות המדידה הנפוצות ביותר למסה הן קילוגרמים וגרמים. משקל הוא הכובד של אובייקט. זה תלוי בכוח המשיכה בפריט מוכפל במסה, שהיא קבועה. משקלו של אובייקט בראש ההר יהיה פחות ממשקלו של אותו אובייקט בתחתיתו בשל שינויים בכוח הכבידה.

למרות שמסה ושקילה הם שתי ישויות שונות, תהליך קביעת המשקל והמסה נקרא שקילה, והמכשיר שמשמש למדידה הוא מאזני משקל.

ההבדל בין מאזני משקל למאזניים

מאזני שקילה דומים למאזניים, אבל איזון קובע את המסה על ידי איזון של מסה שאינה ידועה מול מסה ידועה. מאזניים בדרך כלל מתוחכמים יותר ומשמשים לעתים קרובות אנשי מקצוע לצורך שקילה מדעית מתקדמת במעבדות, אוניברסיטאות, מרכזים רפואיים וסביבות מחקר ופיתוח. סוגי האיזון כוללים מיקרו איזונים, איזון אנליטי ואיזונים מדויקים.

מקובל להקפיד כי קנה מידה פחות מתוחכם ברמת דיוק מאשר שיווי משקל, והם משמשים בדרך כלל בתעשיות מזון ומשקאות, בריאות, תעשייה ומסחר, לצורך שקילת מרכיבים, מעקב אחר בריאות אישית ונהלי מלאי של מלאי עסקים.

מהם מאזני שקילה תעשייתיים?

מאזני שקילה תעשייתיים משמשים למגוון מטרות בענפים רבים ושונים כגון חקלאות ומעבדות. הם מיועדים להשיג את הדיוק הגבוה ביותר האפשרי ולשימוש בסביבות שבדרך כלל קשות יותר מהגדרות מסחריות.

הם מספקים מידע שקול חיוני למטרות פיזיקליות, חקיקתיות ותפעוליות. סוגי מאזני שקילה תעשייתיים נעים ממאזני מעבדה עם קיבולת של פחות מקילוגרם ועד מאזני רצפת פלטפורמה גדולים ומשקל מנופים עם קיבולת של עשר טון ומעלה.

מהם הסוגים השונים של מאזני שקילה תעשייתיים?

ניתן לחלק מאזני שקילה לשתי קטגוריות רחבות: דיגיטליות ואנלוגיות. אין הרבה הבדל בין מכונות שקילה דיגיטליות לאנלוגיות, אבל מכונות אנלוגיות היו בשימוש נרחב לפני שהדיגיטליות נכנסו לשימוש.

מכיוון שמאזני שקילה אנלוגיים עובדים בצורה מכנית, התוצאות אינן זהות בכל פעם שמשתמשים בהם לשקילת מוצרים. לכן מאזניים דיגיטליים כבשו לחלוטין את עולם מכונות השקילה. הם מציעים עיצוב טוב יותר ותכונות רבות יותר בהשוואה למאזניים אנלוגיים.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here